máj 29, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Na festival príde Kinga Debska

Foto: Zdroj Zuzanna Szamocka Foto: Zdroj Zuzanna Szamocka

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.

Slovenské filmy Loli Paradička a Nech je svetlo nebudú jediné, ktoré ich tvorcovia na festivale POCITY osobne uvedú. Program prešovského filmového festivalu zahŕňa aj sekciu PROFIL KINGA DĘBSKA, v rámci ktorého poľská režisérka Kinga Dębska osobne uvedie svoje filmy Moje dcéry kravy a Zábava, zábava v prešovskom kine Cinemax, sekciu doplní aj sobotné premietanie jej zatiaľ posledného filmu Plán B v Kine Scala.

Poľská režisérka a scenáristka vyštudovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a japanistiku na Varšavskej univerzite. Za scenár k filmu Moje dcéry kravy (2015) získala na festivale v Gdyni Cenu divákov a Cenu novinárov a tiež cenu “Sieci Kin Studyjnych aj lokalnych”. V roku 2017 nakrútila film Zábava, zábava, ktorý prináša strhujúce príbehy troch žien rôzneho veku a v rôznych fázach závislosti na alkohole. Jej zatiaľ posledným filmom je romantická komediálna dráma Plán B.
Film Moje dcéry kravy je dramatickým príbehom dvoch sestier, ktoré sú si takmer cudzie a okrem pokrvného zväzku ich nič nespája. Líšia sa vo všetkom - od spoločenského postavenia po vkus či vieru v nadprirodzené sily. Ich stretnutie je vynútené náhlym ochorením ich matky, pričom ani tragická udalosť ich nedokáže zblížiť. Na sestry čakajú hádky, ironické poznámky a úplná absencia pochopenia. Neskoršia choroba otca spôsobí ďalší zvrat, ktorý sestry budú musieť prekonať samy dve, bez cudzej pomoci. Vo filme Moje dcéry kravy nie je priestor pre melodramatické epizódy uistením o "sile rodných sestier". Rodinná tragédia spočívajúca v chorobe najbližších osôb neprináša katarziu. Film Kingy Dębskej je silný vďaka skvelému scenáru a hereckému duetu Agata Kulesza - Gabriela Muskała.
S prokurátorkou Dorotou sa stretneme vo filme Zábava, zábava. Dorota sa zneužívaním svojej imunity snaží vyhnúť zodpovednosti za priestupky, ktoré spáchala pod vplyvom alkoholu. Jej manžel, úspešný politik, jej pomáha všetko ututlávať a mnohokrát jej zachráni krk, no pomaly stráca trpezlivosť. Snímka zobrazuje viaceré postavy, ktorých osudy boli ovplyvnené závislosťou od alkoholu. Uznávaná detská chirurgička Teresa prišla pre alkohol o svoju rodinu a jediná vec, ktorá jej zostala, je práca primárky v nemocnici. Situácia sa vymkne spod kontroly, keď do nemocnice príde opitá. Treťou postavou filmu je študentka Magda, ktorá holduje žúrovaniu, no keďže má dobré výsledky a výbornú prácu, nikto na to nič nehovorí. V jednej chvíli však stratí kontrolu a stane sa tragédia...

V kine Scala bude v rámci sekcie uvedený film Plán B, mnohovrstvové rozprávanie o ľuďoch, ktorí sa stretávajú s dôsledkami zlého osudu. Hoci hrdinovia spočiatku trpia zmenami, ktoré u nich nastali, nakoniec v sebe nachádzajú silu čeliť každodenným výzvam. Podobne ako vo filme Moje dcéry kravy, ktorý bol v Poľsku populárny, sa režisérke podarilo vytvoriť modelový "strednoprúdový film", ktorý je prístupný a zároveň núti k premýšľaniu. Dosiahnutie tohto cieľa bolo možné predovšetkým vďaka tomu, že sa jeho tvorcom podarilo nájsť dokonalú rovnováhu medzi smiechom a dojatím. Dębska okrem toho ešte raz preukázala, že je neprekonateľná v práci s hercami, čo dokazujú výkony Marcina Dorocińského a Kingy Preisovej.

 

Zdroj: POCITY

Naposledy zmenené utorok, 08 október 2019 09:38

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Festival do Prešova prinesie oceňované snímky Festival do Prešova prinesie oceňované snímky

    V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia.

  • Letné kino POCITY 2020 Letné kino POCITY 2020

    Letné kino POCITY bude premietať filmy pod hviezdnou oblohou aj tento rok.

  • Oceňovali zrnkom soli Oceňovali zrnkom soli

    10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. 

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.