máj 29, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

POCITY FILM 2019 sa zameria aj na židovskú menšinu

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.

Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, Cinemaxe a po novom aj v kultúrnom centre Stromoradie. Festivalový program tvoria filmy a sprievodné podujatia rozdelené do niekoľkých sekcií. Jednou z nich sú POCITY SUSEDOV, ktoré sú tento rok zamerané na židovskú tematiku.  
Premietania sa dočká digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spalovač mrtvol kežmarského rodáka, režiséra Juraja Herza. Československý film z roku 1968 je adaptáciou rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Fuchsa, ktorá v žánri psychologickej grotesky rozohráva prerod obyčajného muža v psychopatického vraha. Karel Kopfrkingl, ktorého vo filme nezabudnuteľne stvárňuje Rudolf Hrušínský, je zamestnancom krematória, ale inak vedie šťastný a pokojný život s manželkou a deťmi. Stála prítomnosť smrti ho však pohlcuje natoľko, že sa necháva ovplyvniť silnejúcou nacistickou propagandou, podľa ktorej akákoľvek rasová nečistota nemá právo na existenciu. Pozvoľná premena mierumilovného muža v netvora odhaľuje so všetkou naliehavosťou, ako je človek schopný nechať pod vplyvom ideológie vyplávať na povrch svoje temné stránky.

V Prešove na začiatku milénia sa odohráva film Fragmenty z malomesta, dráma režiséra Petra Mikulíka. V hlavnej úlohe sa tu predstaví Juraj Kukura ako úspešný americký novinár slovenského pôvodu Blumenfeld, ktorý po mnohých rokoch navštívi rodný Prešov. Kvôli židovskému pôvodu mu nacisti zabili rodičov, vychovala ho jedna z miestnych žien a ako sedemročného ho potom po vojne dobrí ľudia dostali na Západ. Túžba po vzkriesení spomienok ho priviedla naspäť, ale v miestach svojho detstva nachádza len zvyšky toho, čo si pamätá.

Zástupcom ľahšieho žánru je izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch. Film z regiónu plného napätia ponúka trochu iný pohľad na izraelsko-palestínsky konflikt. Ide o príbeh Salama, ktorý pracuje na populárnej televíznej soap opere s romanticko-špionážnou zápletkou. Počas každodennej cesty do práce prechádza cez izraelskú kontrolu, kde mu kontrolujúci vojak navrhuje, ako by mal dej telenovely pokračovať. Salama povýšia na scenáristu, ale ocitne sa uprostred sporu o to, ako by mal seriál skončiť.

Sprievodné podujatia zo sekcie POCITY SUSEDOV sa uskutočnia v novom festivalovom priestore, kultúrnom centre Stromoradie. Na prvý festivalový deň je naplánovaná prednáška na tému židovstvo v slovenskej a svetovej kinematografii, ktorá predstaví najznámejších slovenských filmárov židovského pôvodu a kvalitné snímky, ktorých korene sú späté s judaizmom. Po prednáške sa v Stromoradí predstaví kapela Mojše band, interpretujúca najmä staré židovské piesne zo Slovenska, ktoré sú hlboko zakorenené v slovenskom folklóre. Hráči Mojše bandu, vynikajúci muzikanti skúsení vo viacerých oblastiach a žánroch hudobného umenia, obohacujú túto tradičnú hudbu o vlastné podnety z oblasti chansonu, etna, world music a jazzu.

Zdroj: PO CITY

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Festival do Prešova prinesie oceňované snímky Festival do Prešova prinesie oceňované snímky

    V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia.

  • Letné kino POCITY 2020 Letné kino POCITY 2020

    Letné kino POCITY bude premietať filmy pod hviezdnou oblohou aj tento rok.

  • Oceňovali zrnkom soli Oceňovali zrnkom soli

    10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. 

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.