jún 19, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

POCITY FILM prichádza desiatykrát

Foto: ilustračné, Dávid Doroš Foto: ilustračné, Dávid Doroš

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.

Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, Cinemaxe a po novom aj v klube Stromoradie. Výber premietaných filmov je rozdelený do piatich sekcií. V rámci sekcie POCITY SUSEDOV sa festival tentokrát zameria na židovskú menšinu. Bude sa premietať digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraja Herza, ale aj izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch. Poľskú kinematografiu zastupuje v programe tvorba režisérky Kingy Dębskej, ktorá príde na festival osobne uviesť svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B v sekcii s názvom PROFIL KINGA DĘBSKA. Tému subkultúr otvorí sekcia KINO UNDERGROUND s ponukou filmov ako slovenský Punk je hned! či King Skate o kultových postavách českého a svetového skateboardingu.

POCITY ZO SVETA predstavia výber svetových filmov od britskej komediálnej drámy Beats so silným soundtrackom a atmosférou 90. rokov, cez rumunskú komédiu La Gomera až po tohtoročný hit, víťaza festivalu v Cannes, kórejskú snímku Parazit, ktorá so svojím brilantným scenárom a nepredvídateľným dejom ašpiruje na titul film roka. Žáner dokumentu zastúpi film Traja blízki neznámi o neuveriteľnom príbehu, ktorý šokoval (nielen) Ameriku.

Do sekcie svetovej kinematografie sú zaradené aj POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FEST KOŠICE. Ide o krátkometrážne snímky, ktoré boli súčasťou súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Súťažnú sekciu krátkych filmov má tento rok aj festival POCITY. Súťažiť v nej budú filmy mladých tvorcov, ktorí svoje snímky prihlásili do tohtoročného výberu. O víťazoch bude rozhodovať oficiálna porota v zložení: programová koordinátorka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Ivana Petríková; režisér videoklipov s vlastnou produkčnou spoločnosťou KUNES video production, Michal „Kunes“ Kováč; Ján Bidovský, odborník na kultovú kinematografiu, o ktorej príležitostne prednáša v prešovskej Christianii.

Krátke súťažné filmy budú uvedené v rámci sekcie NAŠE POCITY, ktorá uvádza výber súčasnej slovenskej kinematografie.
Svieža východniarska komédia Loli paradička už stihla nadchnúť desaťtisíce divákov po celom Slovensku a na prešovskom festivale ju prídu uviesť aj jej tvorcovia a aktéri. Diváci sa tak budú môcť stretnúť s Víťom, Richardom, Jurajom a Markou Staviarskymi za tvorcov a tiež s Kamilou Mitrášovou a Michalom Soltészom za hereckých predstaviteľov. Pozitívne ohlasy zbiera filmová novinka režiséra Marka Škopa, dráma Nech je svetlo. Film bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, kde si za stvárnenie hlavnej postavy, otca rodiny, prevzal Milan Ondrík ocenenie za najlepší herecký výkon. Na festivale Pocity snímku, o ťaživých, ale dôležitých témach dnešnej spoločnosti, uvedie režisér.

Festival POCITY nezabúda ani na najmenších divákov, POCITY DEŤOM uvedie francúzsku animovanú rozprávku Veľký zlý lišiak spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Šarkan.
Okrem filmov má festival aj ponuku sprievodných podujatí. POCITY otvorí prednáška o židovstve v slovenskej a svetovej kinematografii a koncert Mojše Band, oboje v priestoroch Stromoradia. V Kine Scala sa bude konať východniarsky bašavel s Ľudovou hudbou Štefana Cínu, masterclass/workshop s názvom Sound matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme a tiež videoinštalácia INÉ VÍZIE SK počas celého trvania festivalu.

Kompletný porgram festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk
Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond, Mesto Prešov, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, Prešovský samosprávny kraj, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Región Šariš, Milk Agro, Tangram, Ingmetal, DD21.

Zdroj: Pocity

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Festival do Prešova prinesie oceňované snímky Festival do Prešova prinesie oceňované snímky

    V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia.

  • Letné kino POCITY 2020 Letné kino POCITY 2020

    Letné kino POCITY bude premietať filmy pod hviezdnou oblohou aj tento rok.

  • Oceňovali zrnkom soli Oceňovali zrnkom soli

    10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. 

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.