august 08, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Z lekvárovo-chlebíkových hodov vznikol ELBA DAY, ktorý sa konal po tretí krát.

Prvý piatok v novom školskom roku v Prešove na Smetanovej ulici varili a piekli, no hlavne priblížili žiakom regionálne tradície. Lekvárovo-chlebíkové hody si medzi mladými získali veľkú popularitu, nie len tým že si môžu zamaškrtiť, no v príjemnom prostredí relaxačného altánku vyskúšať aj varenie s dlhoročným a najosvedčenejším spôsobom prípravy lekváru, typickým hlavne pre východ Slovenska. Tento rok medzi Elbákov zavítal aj viceprimátor mesta Vladimír Feľbaba, ktorý tiež neodolal a vyskúšal si techniku varenia so zariadením zvaným topor. Je to vlastne nádoba na varenie, ktorá má v spodnej časti varechu. Tá zabezpečuje, aby sa lekvár nepripálil, no je potrebné ňou pohybovať. Dômyselný stroj po našich predkoch sa skladá z otáčavej žrde a za pomoci dlhej páky sa ňou otáča. Kto si vyskúšal miešanie varechou počas dlhých hodín, určite dá za pravdu, že je to vynikajúci vynález.

Viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba za asistencie zriaďovateľa škôl ELBA Emila Blichu mieša slivkový lekvár

Zmes sliviek sa varí


Okrem varenia lekváru zaujalo aj pečenie chleba vo vlastnej peci. Recept na výrobu cesta nám prezradila pani kuchárka Katarína Palková.

Ingrediencie na cesto, pre jeden bochník chleba:

  • 1 kilogram hladkej múky
  • 5 gramov droždia
  • 1 čajovú lyžičku cukru
  • 4 čajové lyžičky soli
  • 3 čajové lyžičky octu
  • 3 stredne veľké zemiaky v šupke
  • pol litra vody
  • pár zrniečok rasce
  • pár zrniečok slnečnice

Kuchárka Katarína Palková pri miesení cesta na chlieb

Vsádzanie bochníkov do pece a správne pečenie zabezpečil tvorca myšlienky lekvárovo-chlebíkových hodov zriaďovateľ škôl ELBA Ing. Emil Blicha. Podrobný popis z jeho úst nájdete v priloženom videu.

Autor myšlienky lekvárovo-chlebíkových hodov Emil Blicha vsádza do pece

V popoludňajších hodinách prišli aj rodičia detí škôl Elba, ktorých domáci tiež pohostili. Lekvárovo-chlebíkové hody na ELBE plánujú aj o rok, prvý piatok v novom školskom roku. V roku 2020 by sa malo jednať už o štvrtý ročník.

Autor: Radomír Kreheľ

Naposledy zmenené pondelok, 09 september 2019 09:07
Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo