Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Paralympíjsky víťaz Miroslav Haraus vyhodnocuje svoje „ruské výsledky“ a pripravuje sa na ďalšie súperenie, ktoré ho čaká už v marci.

Od 9. do 21. februára 2020 bol Sachalin dejiskom Svetového pohára v paraalpskom zjazdovom lyžovaní. Dni v Rusku boli pre slovenského reprezentanta Miroslava Harausa a jeho navádzača Maroša Hudíka úspešné. Dvojica pridala do zbierky ďalšie cenné kovy pre Slovensko. Už v prvej rýchlostnej disciplíne v zjazde získal zrakovo znevýhodnený pretekár prvé „ruské“ zlato. „Som veľmi šťastný, že zjazd vyšiel. Bola to veľmi náročná, ale dobrá jazda, takže som o to viac spokojnejší,“ povedal po prvých pretekoch v zjazde Haraus, keď ešte netušil, že v nasledujúcich dňoch sa postaví na stupeň víťazov ešte trikrát.

Na stupeň úspešných sa postavil opäť

Po drobných zaváhaniach si z obľúbeného zjazdu zavesil na krk aj ďalšie dve strieborné medaily. Silný vietor a sneženie komplikovalo pretekárom SUPER G, z čoho Haraus vybojoval bronzovú medailu. Ostatné preteky nedokončil pre špicar alebo pád. Slalom nedokončil nikto z pretekárov v disciplíne zrakovo znevýhodnených. „Preteky by som zhodnotil úspešne aj neúspešne. Zajazdil som perfektné jazdy, ale niektoré aj nevyšli. Nie všetko sa stále podarí, čo sa aj odzrkadlilo v ostatných disciplínach. Mali sme naozaj veľa pretekov, ktoré vystriedali voľné dni na regeneráciu. Organizácia podujatia aj pretekov bola na vysokej úrovni. Počasie bolo v celku dobré, ale zažili sme aj mimoriadne zľadovatenú zjazdovku napríklad v slalome. Celé prostredie bolo nádherné, ťažko sa mi odtiaľ odchádzalo, ale tešili sme sa už domov,“ komentuje Haraus po návrate do rodného Ľubovca pri Prešove.

V nasledujúcich dňoch sa slovenská paralympíjska reprezentácia pripravuje na ďalšie podujatia sezóny, najbližšie preteky ich čakajú už v marci v Nórsku a vo Švédsku.

Miroslav Haraus
Miroslav Haraus je mladý muž, ktorý pochádza z malej obce Ľubovec neďaleko od Prešova. V tomto roku oslávi svoje 34. narodeniny. So svojim dlhoročným navádzačom Marošom Hudíkom tvoria dvojicu v kategórii B2 pre zrakovo znevýhodnených lyžiarov. Zúčastnil sa na štyroch paraolympiádach: v Turíne s umiestnením na piatom mieste, vo Vancouveri so ziskom dvoch bronzových medaily, v Sochi so ziskom jednej striebornej medaily a v PyeongChangu, kde dosiahol okrem jedného štvrtého miesta v obrovskom slalome aj bronzovú medailu v Super G a najcennejší kov, zlato v super kombinácii, čo je jeho doposiaľ najväčší úspech v kariére športovca. Okrem toho ho môžeme vidieť pretekať aj na Európskych a Svetových pohárov. Počas roka 2015 bol majstrom sveta v super kombinácii a dosiahol aj jedno striebro a dva bronzy. V sezónach 2016/2017 a 2018/2019 boli pre neho výrazne úspešné, keď získal veľké krištáľové glóbusy za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v paraalpskom lyžovaní. Za tieto sezóny ma na konte aj niekoľko malých glóbusov za slalom a Super G.

Zdroj: Zuzana Rojíková, PR Manager Miroslav Haraus Team