máj 29, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Pošta vydala známku Petry Vlhovej

Pošta vydala známku „Petra Vlhová – Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/21“

Slovenská pošta vydala 3. novembra poštovú známku „Petra Vlhová – Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/21“ so špecifickým symbolom T2 50g, ktorý korešponduje s cenou za list 2. triedy do 50 g vo vnútroštátnom styku v nominálnej hodnote 0,65 €.

Poštová známka rozmerov 43,3 x 30 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50-mi známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky je portrét Petry Vlhovej držiacej v rukách cenu za víťazstvo vo Svetovom pohári – Krištáľový glóbus. Súčasne s poštovou známkou je vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 3. 11. 2021 a domicilom mesta Liptovský Mikuláš. Na prítlači FDC je zobrazená lyžiarka pri slalome a FDC pečiatku tvoria lyžiarske okuliare. FDC vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu známky hárček, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix.

Narodila sa 13. júna 1995 v Liptovskom Mikuláši. Od útleho detstva zjazdársky vyrastala na svahoch Chopku v Jasnej. Už v mládežníckom veku presviedčala o svojom veľkom talente. V roku 2012 suverénne triumfovala v slalome na I. zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku. V roku 2014 si ako 17-ročná v ruskom Soči pripísala prvú olympijskú účasť a doma v Jasnej sa v slalome stala juniorskou majsterkou sveta. Prvé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára (SP) získala 13. decembra 2015 v slalome vo švédskom Aare. Na majstrovstvách sveta (MS) 2017 v Crans-Montane si vybojovala prvú veľkú medailu medzi ženami, keď prispela k striebru miešaného družstva Slovenska.
Na zimných olympijských hrách v roku 2018 v juhokórejskom Pjongčangu dosiahla najlepší výsledok – 5. miesto v alpskej kombinácii. Potom sa už zaradila medzi absolútnu svetovú špičku. V roku 2019 získala na majstrovstvách sveta v Aare až tri medaily, pričom v obrovskom slalome sa stala historicky prvou lyžiarskou majsterkou sveta zo Slovenska. V tej sezóne skončila druhá v celkovom poradí SP, aj v klasifikácii slalomu a obrovského slalomu. O rok neskôr síce bola v SP celkove „len“ tretia, ale získala malé glóbusy za slalom i paralelné disciplíny. A v sezóne 2020/21 si vybojovala najcennejšiu zjazdársku trofej – veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári! Rozhodujúci krok k lanskému zisku veľkého glóbusu urobila triumfom v obrovskom slalome SP 7. marca 2021 doma v Jasnej. Tesne pred finále ročníka vtedy získala psychickú prevahu nad najväčšou súperkou a obhajkyňou trofeje Larou Gutovou zo Švajčiarska.
Úspech ešte umocnila ziskom strieborných medailí v slalome aj v kombinácii na MS v Cortine d’Ampezzo. Na zimné olympijské hry v čínskom Pekingu vo februári 2022 pôjde ako kandidátka na zisk niekoľkých medailí.
Petra Vlhová prevzala od biatlonistky Anastasie Kuzminovej pomyselnú korunu kráľovnej slovenského športu a domácou popularitou vážne konkuruje aj dlhodobo nedostihnuteľnému cyklistovi Petrovi Saganovi.

Ľubomír Souček

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo