Vytlačiť túto stránku

Myši patria do neba

Do kín prichádza jedinečná rozprávka Myši patria do neba

Nádherné slovensko-česko-poľsko-francúzske dielo si získa nielen svojou témou, ale aj spracovaním malých aj veľkých divákov. Čerstvý držiteľ Českého leva za najlepší animovaný film nenechá bez záujmu ani dospelých rodičov sediacich v kine vedľa svojich ratolestí.

“Film Myši patria do neba je predovšetkým o pokore, láske a nádeji,” povedali o rozprávke jej tvorcovia, manželia Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, “Snažíme sa povedať, že každá bolesť prebolí a za každým ďalším rohom čaká niečo nové, nový priateľ či dobrodružstvo. Chceme ukázať, že nemá zmysel sa vzdávať. Ale aj, že svoju silu a bojovnosť máme nasmerovať tam, kde to má zmysel.”

Príbeh o veľkom priateľstve veľkých nepriateľov
Myška Šupito rada všetkých presviedča, že je najodvážnejšou myškou na celom svete a vôbec ničoho sa nebojí. Opak je však pravdou, v skutočnosti je vystrašená zo všetkého, čo sa okolo nej mihne. Jej veľkým prianím je byť rovnako statočná ako jej ocko. Ten dokázal riskovať vlastný život a postaviť sa desivému lišiakovi, ktorý bol postrachom celého lesa. Boj síce nevyhral, v spoločenstve myší sa ale stal obdivovaným hrdinom. Šupito chce všetkým dokázať, že odvaha je dedičná. Snaží sa zopakovať jeho legendárny kúsok - vytrhnúť pár chlpov z líšieho kožucha. Jej cieľom sa stane spiaci mladý lišiak Bielobruško. Napokon všetko naberie iný priebeh, ako si malá myška predstavovala. Mladý lišiak sa nečakane zobudí a naháňačka sa skončí nešťastne pre oboch - Šupito aj Bielobruško sa dostanú do zvieracieho neba. Pri snahe vyhnúť sa vstupnej očiste v nebeských kúpeľoch na seba myška a lišiak opäť natrafia a vďaka spoločnej nevôli voči kúpaniu sa sú prinútení pokračovať na ďalšej ceste spolu. Putujú po nebeských atrakciách, všakovakých zákutiach, zažívajú najrôznejšie dobrodružstvá a nečakané stretnutia a navzájom sa spoznávajú. Šupito je na Bielobruško najprv poriadne nahnevaná, ale postupne si uvedomuje, že je iný ako ostatné tak veľmi nenávidené líšky. Na ceste nebom musia zdolať spoločné nástrahy, splniť rozličné úlohy a prekonať prekážky. Vznikne medzi nimi nečakané priateľstvo a na konci putovania ich čaká veľké prekvapenie.

Veľké hlasy malých postáv
V animovaných rozprávkach sú okrem animácií, bábok či hudby, nesmierne dôležité aj hlasy. toto všetko sú faktory, ktoré prispievajú k tomu, že postavičky rozprávky ožívajú verným spôsobom a diváci sa s nimi dokážu lepšie stotožniť. “Najväčšou úlohou pre nás bolo nájsť zodpovedajúci hlasový prejav pre Šupito a Bielobruška. Obaja sú veľmi mladí, sú to ešte deti. Dlho sme riešili, či ich obsadiť detskými hlasmi, alebo či zvoliť dospelých hercov. Nakoniec sme stavili na istotu a obsadili hercov dospelých, ktorí sú profesijne skúsenejší a v priebehu času sa im nemení hlas,” povedali Grimmová a Bubeníček. V slovenskom znení myške Šupito prepožičala hlas Zuzka Šebová a lišiakovi Bielobruškovi Daniel Fischer.
“Je mi veľkou cťou, že v rozprávke môžem dabovať hlavnú postavu myšky Šupito, ktorá je veľmi odvážna, statočná a bojuje ako drak so všetkými nástrahami, ktoré ju v živote postretnú. Tento príbeh je veľmi dojímavý aj vďaka tomu, že sa v nej dozviete, čo všetko nás čaká, keď sa ocitneme v nebi,” povedala herečka Zuzka Šebová.
Rozprávku prináša do kín už tento štvrtok, 17. 3., distribučná spoločnosť CinemArt SK.

Technológia: Kombinácia bábkovej stopmotion animácie a počítačovej animácie
Réžia: Denisa Grimmová a Jan Bubeníček
Námet: Iva Prochádzková
Scenár: Alice Nellis, Richard Malatinský
Výtvarná koncepcia: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
Kamera: Radek Loukota
Hudba: Krzysztof Aleksander Janczak
Zvuk: David Titěra, Viktor Ekrt

Hlasy: Zuzana Šebová, Daniel Fischer, Richard Stanke, Marián Labuda, Patrik Vyskočil
Peter Makranský, Dušan Szabo, Martin Mňahončák, Gabriela Dzuríková, Zuzana Vačková, Dušan Kaprálik, Miroslav Trnavský, Michaela Kapráliková, Michaela Šáleková, Ľubo Kostelný Miroslava Drínová, Milan Bahúľ, Peter Krajčovič, Petra Lángová, Barbora Chlebcová, Barbara Kelíšková, Roman Ferienčík, Linda Zemánková, Dagmar Sanitrová, Ján Greššo, Ivo Gogál

Producenti: Vladimír Lhoták / Fresh Films (CZ), Alexandre Charlet / Les Films du Cygne (FR)
Koproducenti: Grzegorz Wacławek & Piotr Szczepanowicz / Animoon (PL), Marek Jeníček & Tomáš Janísek / Cinemart (SK), Česká televize, Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma, DD Production, Canal+, Barrandov Studio, EC1 Łódż

S podporou: Eurimages, Creative Europe MEDIA? Státní fond kinematografie, Region Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma, Region Grand Est, Region Provence-Alpes-Côte d'Azur, Polský filmový institut, Audiovizuálny fond Slovensko, Cinéventure, Ministerstvo kultury ČR

Zdroj: ts

Najnovšie od Televízia TV7