máj 30, 2020

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Foto: screenshot kino-lumiere.sk Foto: screenshot kino-lumiere.sk

Minifestival európskeho filmu sa presúva do online priestoru v Kine doma

Už štrnásty ročník Minifestivalu európskeho filmu, ktorý každoročne prináša do regiónov Slovenska filmy podporené z programu Kreatívna Európa – MEDIA, sa napriek pandemickej situácii tento rok uskutoční v tradičnom májovom termíne. Možné je to vďaka tomu, že jeho organizátori sa rozhodli preniesť ho do online priestoru. Minifestival sa uskutoční v termíne od 21. do 29. mája 2020 v projekte Kino doma a uvedie desať výnimočných európskych filmov. Pozrieť si ich budú môcť diváci po celom Slovensku, premietať sa budú zdarma.

REDAKCIA TV7 - Náš TIP: Sobota 23.5. 17:00 Cena 0 €, Super maznáčikoviaLink na film 

Minifestival európskeho filmu sa koná už po štrnásty raz a za ten čas priniesol do kín už takmer stovku európskych filmov. Jeho aktuálny ročník, podobne ako iné kultúrne podujatia, tiež zasiahli udalosti spojené so šírením koronavírusu, preto sa jeho organizátori v čase zatvorených kín rozhodli preniesť ho do online priestoru. Vďaka tomu sa jeho filmy môžu dostať do každého kúta Slovenska. „Tento rok sme sa rozhodli, vzhľadom na okolnosti, realizovať festival v online formáte,“ hovorí Vladimír Štric, vedúci kancelárie Creative Europe Desk Slovensko. „Všetky ostatné možnosti sú v tomto okamihu dosť neisté. Nevieme, kedy budú otvorené kiná a v akej forme sa bude premietať. Neviem si ani celkom dobre predstaviť rozstup 2 metre alebo 25 metrov štvorcových v kinosále a, samozrejme, neisté je aj to, či sa do kín hneď vrátia diváci. Online forma umožňuje festival uskutočniť aj s pôvodnou myšlienkou – priniesť kvalitné európske filmy slovenským divákom, hlavne v regiónoch. Aj preto sú premietania zadarmo,“ vysvetľuje.

Prvý ročník podujatia sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv, „čo sa považuje za prvý praktický krok na ceste vedúcej k vzniku Európskej únie,“ vysvetľuje Štric. „Festival sa konal vo formáte 5x5, teda päť európskych filmov, podporených v programe MEDIA, premietaných v piatich slovenských mestách. Neskôr sa uskutočnil najčastejšie vo formáte 7x7.“ Tento rok jeho organizátori zaradili do výberu desať filmov.

Na úvod minifestivalu sa premietne španielska dráma Všetci to vedia (2018) Asghara Farhadiho, dvojnásobného držiteľa Oscara, ktorá pred dvomi rokmi otvárala MFF v Cannes. Španielske teritórium zastúpi aj zatiaľ najautobiografickejší film Pedra Almodóvara Bolesť a sláva (2018) v hlavnej úlohe s Antoniom Banderasom. Do projektu je zaradená tiež provokatívna dráma Oni a Silvio (2018) o Silviovi Berlusconim, zatiaľ posledný film Paola Sorrentina, jedného z najznámejších talianskych režisérov súčasnosti. Dráma Šťastný Lazzaro (2018) tiež talianskej režisérky Alice Rohrwacher, ocenená na MFF Cannes Cenou za najlepší scenár, rozpráva o tom, ako je možné zostať až dojemne dobrý uprostred moderného sveta. Cenu za najlepší scenár a Queer Palmu získal v Cannes aj francúzsky vizuálne podmanivý film Portrét ženy v plameňoch (2019) režisérky Céline Sciamma.
Do projektu je zaradená britská životopisná dráma Judy (2018) režiséra Ruperta Goolda, ktorá sa dostala do kín krátko pred ich zatvorením. Hlavnú úlohu fenomenálnej speváčky a úspešnej herečky Judy Garlandovej v nej stvárnila Renée Zellwegerová a získala za ňu mnoho ocenení vrátane ceny BAFTA, Oscara i Zlatého glóbusu. Premietne sa aj britský dokumentárny film McQueen (2018) o jenom z najzásadnejších módnych návrhárov 20. storočia. Diváci si môžu pripomenúť tiež zatiaľ posledný film kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera Jack stavia dom (2018), ponurý, no i groteskne humorný film o sériovom vrahovi. Akčná dráma Kursk (2018) v réžii Thomasa Vinterberga zobrazuje skutočnú katastrofu, ktorá sa odohrala na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk v roku 2000. Pre detského diváka je pripravený animovaný rodinný film Reinharda Kloossa o statočných zvieratkách Supermaznáčikovia (2019).

„Ideálne je mať čo najširšiu databázu, z ktorej filmy vyberáme, preto akceptujeme akúkoľvek formu podpory z MEDIA, či už výberovú podporu kinodistribúcie, alebo aj reinvestovanie v rámci automatickej podpory, prípadne podpory vývoja,“ vysvetľuje Štric kľúč výberu filmov do festivalového programu. „Ročne vzniká viac než 300 európskych filmov s podporou programu Kreatívna Európa – MEDIA a tie najlepšie sa dostávajú aj do slovenskej distribúcie. Inými slovami, mali sme z čoho vyberať.“

Minifestival európskeho filmu organizujú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Creative Europe Desk Slovensko v projekte Kino doma. Partnerské kiná podujatia sú Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu Bratislava, Kino Úsmev Košice, Kino Akademik Banská Štiavnica a Kino Iskra Kežmarok.

Projekcie sa realizujú zdarma, voľné vstupenky si je potrebné rezervovať na stránke https://kino-doma.sk/, kde nájdete aj potrebné informácie a program podujatia.

PROGRAM:

21. 5. 2020 (štvrtok) – 20:20 – Všetci to vedia (r. Asghar Farhadi, Španielsko, 2018, 133')
22. 5. 2020 (piatok ) – 20:20 – Šťastný Lazzaro (r. Alice Rohrwacher, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, 2018, 130')
23. 5. 2020 (sobota) – 17:00 – Super maznáčikovia (r. Reinhard Kloos, Nemecko, Čína, V. Británia, 2019, 92')
23. 5. 2020 (sobota) – 20:20 – Bolesť a sláva (r. Pedro Almodóvar, Španielsko, 2018, 113')
24. 5.2020 (nedeľa) – 20:20 – Portrét ženy v plameňoch (r. Céline Sciamma, Francúzsko, 2019, 119')
25. 5.2020 (pondelok) – 20:20 – Jack stavia dom (r. Lars von Trier, Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2018, 155')
26. 5. 2020 (utorok) – 20:20 – Judy (r. Rupert Goold, Veľká Británia, 2019, 118')
27. 5. 2020 (streda) – 20:20 – Oni a Silvio (r. Paolo Sorrentino, Taliansko, Francúzsko, 2018, 150')
28. 5. 2020 (štvrtok) – 20:20 – McQueen (r. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, V. Británia, 2018, 111')
29. 5. 2020 (piatok) – 20:20 – Kursk (r. Thomas Vinterberg, Belgicko, Luxembursko, 2018, 117')

Viac informácií o projekte a program Kino Lumière doma:
http://www.kino-lumiere.sk/

Bolesť a sláva

Dolor y Gloria, r. Pedro Almodóvar, Španielsko, 2018, 113 min., MN 15, dráma Salvator Mallo je slávny filmový režisér. Počas svojej kariéry zažil mnoho úspechov. Teraz sa však jeho svet rúca. Cíti len prázdnotu a nie je schopný ďalej tvoriť. Ak chce pokračovať, musí odhaliť príčinu svojho vyhorenia a nájsť motív pre novú tvorbu. Preto sa v spomienkach vracia do detstva, k prvej láske i k rozchodu. Vtedy sa mu písanie stalo únikom aj vyslobodením. Zatiaľ najautobiografickejší film Pedra Almodóvara rozpráva o zložitosti oddeliť proces tvorby od života a od vášní, ktoré žitiu dávajú zmysel a nádej. V hlavných úlohách excelujú režisérovi obľúbení herci Antonio Banderas a Penelope Cruz. 

Jack stavia dom

The House That Jack Built, r. Lars von Trier, Dánsko, 2018, 155 min., MN 15, dráma Ponurý, ale zároveň groteskne humorný film sa odohráva v USA v 70. rokoch minulého storočia. Pre sériového vraha Jacka je každé zabitie umeleckým dielom. Svoje temné majstrovstvo sa snaží počas rokov doviesť až k dokonalosti. Napriek jeho vysokej inteligencii sa polícia pomaly približuje, zatiaľ čo Jack viac a viac riskuje na ceste k dokonalej vražde. Násilné činy mu pomaly, ale isto dláždia cestu do horúcich pekiel... Zatiaľ posledný zo svojich kontroverzných filmov predstavil Lars von Trier na MFF v Cannes a účinkujú v ňom Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman či Riley Keough. JudyJudy, r. Rupert Goold, V. Británia, 2019, 118 min., MP 12, životopisný, dráma, romantický, hudobný  Judy Garland je fenomenálna speváčka a úspešná herečka, ktorá sa už od útleho veku stáva miláčikom celej Ameriky. Jej talent si podmaňuje milióny divákov na celom svete. Jej kariéra je doslova splneným snom. Ale všetko má svoju cenu. Jej život sprevádza pocit osamelosti, jej démonom je alkohol a závislosť na liekoch. Pod maskou šťastnej hviezdy sa skrýva krehká žena, ktorá potom, čo v žiari reflektorov strávila uplynulých 40 rokov, je vyčerpaná. Nájde v sebe silu pokračovať? Renée Zellweger v úlohe jednej z najväčších hollywoodskych legiend, za ktorú získala Oscara pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. 

Kursk

Kursk, r. Thomas Vinterberg, Belgicko, Luxembursko, 2018, 117 min., MP 12, akčný, dráma Film zobrazuje skutočnú katastrofu, ktorá sa odohrala na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk v roku 2000. 154 metrov dlhá jadrová ponorka bola „nepotopiteľnou“ pýchou Severného loďstva ruského vojenského námorníctva. Počas námorného cvičenia, keď sa na palube nachádzalo 118 členov posádky, otriasli trupom Kurska mohutné explózie a plavidlo sa dostalo do hĺbky 108 metrov, na dno arktických vôd Barentsovho mora. Pre námorníkov sa začal zúfalý boj s časom. Záchrannú operáciu navyše komplikovalo zastarané vybavenie a odmietavý postoj ruskej vlády prijať zahraničnú pomoc.

McQueen

McQueen, r. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, V. Británia, 2018, 111 min., MN 15, dokumentárny film Dokumentárny film o jenom z najzásadnejších módnych návrhárov 20. storočia. Jeho život pripomínal rozprávku a horor zároveň. McQueen bol obyčajný chlapec, ktorý pochádzal z robotníckej rodiny, no vďaka svojmu talentu sa vypracoval na čelo módnych značiek Givenchy alebo Gucci. Hoci by sa mohlo zdať, že mu nič v živote nechýba, prenasledovali ho osobní démoni, ktorých cítiť z každej jeho kolekcie a ktorí nakoniec jeho život predčasne ukončili. Film je spojením rozhovorov jeho príbuzných, kamarátov či spolupracovníkov a množstva archívnych záberov. 

Oni a Silvio

Loro, r. Paolo Sorrentino, Taliansko, 2018, 150 min., MN 15, dráma Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné toto všetko dosiahnuť a cestou nestratiť vlastnú tvár? Provokatívna komediálna dráma úspešného talianskeho režiséra Paola Sorrentina zobrazuje Silvia Berlusconiho, známeho škandalózneho miliardára, mediálneho magnáta a dlhoročného predsedu talianskej vlády, ktorý sa preslávil hlavne svojím excentrickým spôsobom života a zhýralými večierkami. Film nahliada do súkromia tejto kontroverznej postavy a ponúka pohľad aj na cynický mechanizmus moci, založený na strate hodnôt, na ponižovaní, egoizme a prospechárstve. 

Portrét ženy v plameňoch

Portrait de la jeune fille en feu, r. Céline Sciamma, Francúzsko, 2019, 119 min., MN 15, dráma Bretónsko, rok 1760. Talentovaná maliarka Marianne dostane zadanie odísť do panského domu na izolovanom ostrove a namaľovať tam svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorá na prianie svojej matky práve opustila kláštor, aby sa vydala do Milána. Héloise dohovorenému manželstvu vzdoruje tým, že odmieta maľbu portrétu. Marianne preto hrá rolu najatej spoločníčky a maľuje svoj objekt po večeroch spamäti. Medzi oboma ženami postupne rastie vzájomná príťažlivosť, umocnená blížiacim sa koncom slobody. Film získal Cenu za najlepší scenár a Queer Palmu na MFF v Cannes. 

Super maznáčikovia

Pets United, r. Reinhard Klooss, Nemecko, Čína, V. Británia, 2019, 89 min., animovaná rozprávka Animované rodinné dobrodružstvo o statočných zvieratkách, ktoré sa pokúsia zachrániť svoje domovy i mesto. Robo City je široko-ďaleko to najmodernejšie mesto. Jeho obyvatelia žijú šťastne, pretože takmer všetko obstarávajú roboti. Lenže bezstarostné dni sa skončia, keď sa starosta mesta rozhodne všetkých ľudí a zvieratá vyhnať a z ich domovov urobiť mesto robotov. Túlavý pes Roger sa odhodlá svoje mesto zachrániť spolu s nebojácnou mačacou dámou Bellou, rozmaznaným pudlom Ronaldom, nemotorným mopslíkom Walterom a domácim prasiatkom menom Sophia. Pridá sa k nim aj robot Bob, ktorý má o koliesko viac, čo z neho robí neuveriteľného dobráka. 

Šťastný Lazzaro

Lazzaro felice, r. Alice Rohrwacher, Taliansko, 2018, 125 min., MP 12, dráma  Mladík Lazzaro je taký dobrosrdečný a úprimný, že niektorým sa zdá byť hlúpy. Žije v odľahlej časti Talianska v izolovanej komunite roľníkov, ktorí už stratili kontakt so zvyškom sveta. Bez nároku na mzdu, vzdelanie alebo slušné životné podmienky tvrdo pracujú pre svoju premúdrenú pani. A svojím spôsobom žijú šťastne. Keď skupinu zotročených dedinčanov objaví polícia, roľníci zistia, v akom klamstve roky žili a s vidinou splnených snov sa vydajú do mesta. Zatiaľ čo ostatní prežívajú tvrdý stret s novou realitou, Lazzaro zostáva aj uprostred moderného sveta až dojemne dobrý a prirodzený. Magický film získal na MFF v Cannes Cenu za najlepší scenár. 

Všetci to vedia

Todos lo saben, r. Asghar Farhadi, Španielsko, 2018, 132 min., MP 12, dráma Jedna rodina, jedna láska, jedno tajomstvo a jedno záhadné zmiznutie. Krásna Laura prichádza do rodného Španielska na svadbu svojej sestry. Bujarú oslavu v kraji slnečných viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Čoskoro sa ukáže, že pod povrchom driemu staré krivdy a rodinné  tajomstvá, ktoré mali zostať zabudnuté. Najslávnejší filmový pár súčasnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť. Psychologický triler dvojnásobného držiteľa Oscara Asghara Farhadiho bol otváracím filmom na MFF Cannes v roku 2018.

Zdroj: Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Naposledy zmenené streda, 20 máj 2020 10:28

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Deň Európy aj po víkende Deň Európy aj po víkende

    V pondelok večer bude EÚ hlavnou témou populárneho pub-kvízu Múdry pondelok.

  • Netradičné oslavy Dňa Európy Netradičné oslavy Dňa Európy

    Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento rok, aj napriek obmedzeniam súvisiacim s koronavírusom, pripravilo v spolupráci so svojimi partnermi oslavy Dňa Európy.

  • Zverejnená hospodárska prognóza Zverejnená hospodárska prognóza

    Pandémia koronavírusu predstavuje významný šok pre svetové hospodárstvo a hospodárstvo EÚ s veľmi vážnymi sociálno-ekonomickými dôsledkami.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo

Spravodajstvo

správy z mesta Prešov a okolia


Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo