jún 02, 2020

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Pivovar Šariš bude rozdávať peniaze

Zdroj: Šarišský okruh veteránov realizuje OZ Veterán Šariš klub Prešov Zdroj: Šarišský okruh veteránov realizuje OZ Veterán Šariš klub Prešov

Sme dobrý sused a chceme skrášľovať región, ktorý je naším spoločným domovom. 

Pivovar Šariš aj v tomto roku pokračuje v grantovom programe Šariš ľuďom, v rámci ktorého rozdá osmičke projektov 16-tisíc eur. Rozhodovanie o časti peňazí opäť vložil do rúk ľuďom, ktorí odteraz až do 31. augusta môžu hlasovať za najlepší projekt. Organizácia, ktorá získa najväčšiu podporu ľudí, sa bude môcť tešiť zo špeciálnej prémie tisíc eur. Verejné hlasovanie bude trvať počas celého leta.
Pivovar Šariš sa už viac ako 15 rokov podieľa na zlepšovaní života v regióne prostredníctvom svojho grantového programu Šariš ľuďom. Aj v tomto roku nemá rozhodovanie v rukách len odborná komisia, ale ja ľudia. „Verejné hlasovanie sme po prvýkrát spustili v minulom roku. Sme radi, že východniari naňho zareagovali pozitívne, preto sme sa rozhodli aj tentoraz vložiť rozhodovanie o časti peňazí opäť do ich rúk,“ vraví Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.
Obyvatelia Šariša, ale aj široká verejnosť, sa môžu do hlasovania zapojiť dvoma spôsobmi. Projekty, ktoré ich oslovia najviac, môžu podporiť hlasom na webe www.sarisludom.sk alebo osobne na jednodňových festivaloch My sme východ, a to cez putovný informačný panel.
O podporu ľudí sa uchádza osmička projektov zameraných na rozvoj cestovného ruchu, obnovu turistických atrakcií Prešovského kraja, ako aj rozvoj východoslovenského folklóru. O užšom výbere projektov rozhodovala grantová komisia zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj.
„Každý hlas je nielen vyjadrením podpory, ale aj akýmsi poďakovaním ľuďom, ktorí sa v rámci svojho voľného času venujú skrášľovaniu regiónu, v ktorom spoločne žijeme a ktorý je naším domovom,“ zhodnotil Čerkala.
Verejnosť bude môcť za jeden z ôsmich projektov hlasovať počas celého leta, až do 31. augusta. Ktorá z organizácií získa špeciálnu prémiu bude slávnostne vyhlásené 7. septembra počas Dňa otvorených dverí Pivovaru Šariš.

V tomto roku sa o priazeň ľudí a finančnú prémiu uchádzajú nasledujúce projekty:


1. Skvalitnenie podmienok pre turistov na historickom území Kráľovej studne
Prihlasovateľ: OZ Kráľová studňa
Občianske združenie propaguje historické územie Kráľová studňa, ktoré leží tesne pri slovensko-poľskej hranici. Členovia združenia na tomto území vybudovali turistickú útulňu a osadili viaceré informačné tabule. Vďaka grantu zateplia podkrovie turistickej útulne a položia novú podlahu, čím skvalitnia podmienky pre turistov v jesenných a zimných mesiacoch. Okrem toho chcú vybudovať drevený prístrešok pre infotabuľu o historickom území Kráľovej studne, ktorý zároveň doplnia o mapu a fotogalériu dominánt okolia.

2. Zdieľané bicykle za dobré skutky
Prihlasovateľ: Green Cubator, n.o.
Nezisková organizácia Green Cubator zakúpi špeciálne GPS zámky na zdieľané bicykle, ktoré môžu ľudia využívať v meste Prešov. Súčasné zámky na štvormiestny kód nezabezpečujú potrebnú ochranu špeciálnych umelecky vymaľovaných bicyklov. GPS zámkami získajú nielen možnosť lokalizovať vypožičané bicykle a sledovať počet najazdených kilometrov, ale rovnako rozšíria okruh používateľov systému, a tým podporia ekologickejšiu dopravu v Prešove.

3. Šarišský okruh veteránov
Prihlasovateľ: OZ Veterán Šariš klub Prešov
Šarišský okruh veteránov chce ľuďom priblížiť historické vozidlá a zároveň propagovať turistické atrakcie regiónu Šariš. Trasa okruhu totiž vedie cez hornošarišské hrady v Starej Ľubovni a vo Veľkom Šariši. Účastníkmi sú posádky nielen zo Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Cieľom tejto akcie je tiež prilákať mladých ľudí k automobilizmu a zároveň ich zapojiť do procesu reštaurovania starých vozidiel.   

4. Stála expozícia Slovenského technického múzea Čipkárstvo na Soľnej Bani
Prihlasovateľ: OZ Soľnobanský čipkársky cech
Soľnobanský čipkársky cech chce zachrániť maximum starých vzoriek paličkovanej čipky, všetky existujúce čipky, ako aj uchovať túto jedinečnú tradíciu a sprístupniť ju verejnosti. V Slovenskom technickom múzeu – Múzeum Solivar, vytvoria stálu expozíciu s názvom Čipkárstvo na Soľnej Bani.

Projekt Stála expozícia Slovenského technického múzea Čipkárstvo na Soľnej Bani realizuje OZ Soľnobanský čipkársky chech

5. Okná do duše hradu
Prihlasovateľ: OZ Spolok šarišských šermiarov SARUS
Projekt je zameraný na obnovu Kapušianskeho hradu, konkrétne vypracovanie reštaurátorského výskumu, návrh obnovy troch okenných otvorov na južnej strane západnej veže hradu, ako aj samotné reštaurátorské práce. Občianske združenie sa primárne venuje historickému šermu a dejinám odievania. Kapušiansky hrad a jeho história však stál pri zrode združenia a šermiari na hrade pravidelne vystupujú, preto sa rozhodli aktívne prispieť k jeho obnove.

6. Zachovanie tradičného remesla Zadymovanej keramiky
Prihlasovateľ: OZ Kreatívec
Cieľom projektu je zachovať pôvodné hrnčiarske remeslo a poukázať na jedinečnosť a rôznorodosť techník výroby keramiky. V priestoroch Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch občianske združenie postaví hrnčiarsku pec s prístreškom na zadymovanú keramiku podľa starých technológií, ktoré sa zachovali. Pec bude reálne využívaná v rámci kultúrnych a folklórnych podujatí. Pomocou workshopov chcú osloviť potenciálnych majstrov zadymovanej keramiky, ktorá postupne vymiera.

7. Revitalizácia prístupovej cesty k útulni na Minčole
Prihlasovateľ: KTS Mladosť ODEVA Lipany, n.o.
Projekt chce zlepšiť turistické podmienky v oblasti Lúčka-Potoky-Minčol. Nezisková organizácia obnoví prístupovú cestu k útulni na Minčole, ktorá je súčasťou medzinárodného cyklochodníka Lipany-Kamenica-Muszyna. Konkrétne vyčistia kanál vedľa cesty, upravia strminu pod útulňou, obnovia mostík cez Kalinovský potok a vybudujú prístrešok na sedenie.

8. Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava
Prihlasovateľ: OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenie
Folklórny súbor Dúbrava, ktorý pôsobí na scéne už od roku 1979, sa zameriava na prezentáciu východoslovenského folklóru. Vďaka podpore z grantového programu obnoví svoj šatník novými krojmi z oblasti horného Spiša. Na túto oblasť sa spoločne s regiónmi Zemplína a Šariša sústreďujú vystúpenia súboru nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nové kroje tanečníci využijú pri oslavách 40. výročia založenia súboru, na príprave ktorých spolupracujú s etnografom Ivanom Čižmárom. 

Foto: Projekt Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava realizuje OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenie

 

 

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo

Spravodajstvo

správy z mesta Prešov a okolia


Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo

Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo
Spravodajstvo