Vytlačiť túto stránku

Konvoj s humanitárnou pomocou je oslobodený od mýta

ilustračné foto ilustračné foto Autor: Radomír Kreheľ

Vďaka zákonu Lex Ukrajina sú humanitárne konvoje prevážajúce materiálnu pomoc oslobodené od platenia mýtnych poplatkov.

Opatrenie platí aj spätne od 26.2.2022. Je však potrebné a dôležité, aby bolo vozidlo humanitárnej pomoci zaregistrované.

Ako sa zaregistrovať
Najjednoduchším spôsobom ako zaregistrujete svoje vozidlo nad 3,5 tony ako oslobodené od úhrady elektronického mýta je podanie žiadosti o registráciu cez Kontaktné miesto. Žiadosť musí obsahovať:

potvrdenie orgánu štátnej správy SR obsahujúce časové ohraničenie jazdy (ideálne na úroveň dňa)
evidenčné číslo vozidla
podpis a pečiatku
emailový kontakt
Oslobodenie sa uplatňuje od 26. februára 2022
Dôležité je upozorniť tiež na fakt, že nárok na oslobodenie vozidla od úhrady mýta platí od termínu 26.2.2022. V prípade, že od tohto termínu vozidlo uhradilo mýto (bolo štandardne zaregistrované a jazdilo s palubnou jednotkou), tak prevádzkovateľ vozidla/vodič je oprávnený požiadať správcu výberu mýta o vrátenie platby.

Ako požiadať o vrátenie platby mýta
O vrátenie úhrady požiadate zaslaním klasickej reklamácie buď osobne na Kontaktnom mieste alebo emailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo cez Zákaznícky portál na stránke www.emyto.sk:

vrátenie mýta je možné od 26.2.2022 do maximálne 6 mesiacov od skončenia mimoriadnej situácie
vrátenie mýta je možné len za užívanie vymedzených úsekov ciest vozidlami prevážajúcimi humanitárnu pomoc, čo preukáže prevádzkovateľ vozidla potvrdením orgánu štátnej správy

Zdroj: NDS

Najnovšie od Televízia TV7

Súvisiace položky (podľa značky)