Vytlačiť túto stránku

Zo zemiakovej brigády na Majsterku sveta

22. júna 2019 sa na vojenskom neverejnom letisku s civilnou prevádzkou Aeroklubu Prešov bude konať už 14. ročník súťaže presnosti pristátia jednotlivcov a družstiev.

Súťaž má názov „Memoriál zaslúžilého majstra športu Ladislava Platka“.  Ladislav Platko začal v Prešove s parašutizmom v roku 1949 a po niekoľkých rokoch dosiahol aj svetový a československý rekord pri zoskoku na popradskom letisku spolu s Mikulášom Olenočinom. Na tomto memoriáli sa už ako diváčka zúčastňuje aj Majsterka sveta z roku 1982 Mária Soľanková rod. Krajňáková, ktorá prezradila čo ju viedlo k tomuto športu: „Dostala som sa k tomuto športu trošku zvláštne. Na strednej škole sme boli na zemiakovej brigáde v blízkosti letiska v Ražňanoch a tam som videla ako skáču parašutisti a tak ma to uchvátilo, že som sa rozhodla na tento šport dať.“

Foto: Mária Soľanková, Majsterka sveta z roku 1982


Zúčastniť súťaže sa môžu športovci s minimálnou licenciou “A“ vykonávajúci zoskoky na padáku typu krídlo so splnenou úlohou skupinového zoskoku na presnosť pristátia, alebo s platným preukazom parašutistu a ostatnou platnou dokumentáciou potrebnou pre vykonávanie zoskokov.
Časový plán súťaže:
- prezentácia súťažiacich 8:00 - 8:45 hod. v dni uskutočnenia súťaže
- začiatok a technická konferencia 9:00 - 9:15
- súťažné zoskoky od 9:45
- vyhlásenie výsledkov prebehne do dvoch hodín po ukončení súťažných zoskokov


Katarína Bokšanská, hlavná rozhodkyňa na minuloročnom 13. ročníku: „Cieľom každého parašutistu je pristáť do stredu ktorý má priemer 3 centimetre.“ Použité bude umelé doskočisko o priemere 4 metre. Rozhodkyňa Katarína Bokšanská zo Spišskej Novej Vsi dodáva: „Presnosť jednotlivého zoskoku sa meria do sto centimetrov.“ Súťaž pozostáva zo 4-roch jednotlivých kôl, vyhodnotenie sa urobí po odskákaní  minimálne dvoch kôl, pričom pri zoskokoch z lietadla L-60 je výška zoskoku 1100m. L-60 je malé vrtuľové česko-slovenské úžitkové lietadlo pre civilné a vojenské použitie pre krátke vzletové a pristávacie dráhy. Prvý let bol uskutočnený v roku 1955.

 

 

Naposledy zmenené piatok, 21 jún 2019 10:26

Najnovšie od Televízia TV7