október 18, 2021

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Zaujímali sa o ochranu novinárov aj stav slobody médií

Foto: ilustračné, protest v Prešove, 5.4.2018 Foto: ilustračné, protest v Prešove, 5.4.2018 Autor: Radomír Kreheľ

Delegácia poslancov z Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci v utorok a v stredu na Slovensku skúmala dodržiavanie zásad demokracie, právneho štátu a základných práv.

Pracovná cesta poslancov Európskeho parlamentu v dňoch 21. - 22. septembra bola súčasťou prebiehajúceho monitoringu situácie v oblasti právneho štátu v celej Únii. Delegáciu tvorila šestica poslancov: Sophie IN ‘T VELD (RE, NL), Elena YONCHEVA (S&D, BG), Vladimír BILČÍK (EPP, SK), Annalisa TARDINO (ID, IT), Patryk JAKI (ECR, PL) a Sergey LAGODINSKY (Zelení/EFA, DE). Vedúca delegácie Sophie in ‘t Veld na záver pracovnej cesty vyhlásila: „Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva v Európskom parlamente pozorne sleduje situáciu na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018. Delegácia ocenila dosiahnutý pokrok vo vyšetrovaní a stíhaní vrážd a mnohých súvisiacich prípadov. Všímame si snahu vlády vysporiadať sa s výzvami v oblasti slobody médií a vítame prijaté kroky zamerané na reformu súdneho systému. Dôrazne nabádame legislatívne orgány, aby presadzovali ambicióznu agendu a čo najskôr zaviedli tieto reformy do praxe.“


„Zároveň však najnovšie obvinenia novinárov a vyšetrovateľov a správy o nenávistných prejavoch vyvolávajú úprimné obavy z toho, že obťažovanie a zastrašovanie sa naďalej využíva na umlčanie kritických hlasov a marenie vyšetrovania prípadov korupcie a závažnej trestnej činnosti. Delegácia vyzýva vládu, aby vyvinula maximálne úsilie na ukončenie pretrvávajúceho konfliktu medzi orgánmi presadzovania práva, ako aj v rámci nich, a na prekonanie odporu voči reformám a vyšetrovaniam, ktorý na Slovensku pretrváva. Toto je pre krajinu zlomový okamih. Úspech týchto reforiem je nevyhnutný na obnovenie dôvery občanov v systém a pokračovanie budovania moderného štátu s čistou a efektívnou vládou a správou.“

Reforma súdnictva, boj proti korupcii, ochrana novinárov, sloboda médií

Poslanci sa počas svojej dvojdňovej pracovnej cesty stretli s rodinami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, so zástupcami mimovládnych organizácii a novinárskej obce, ale aj s vysokými predstaviteľmi vlády a štátu vrátane premiéra Eduarda Hegera, ministra vnútra Romana Mikulca, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej či poslancov NR SR. Dodržiavanie zásad právneho štátu bolo predmetom diskusií aj so sudcami Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vedúcimi predstaviteľmi Policajného zboru SR, Národnej kriminálnej agentúry či Finančnej spravodajskej jednotky. Poslancov zaujímala pripravovaná reforma súdnictva, boj proti korupcii, opatrenia na ochranu novinárov a oznamovateľov a stav slobody médií. Pýtali sa tiež na prebiehajúce trestné konanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Zdroj: Europarlament

Súvisiace položky (podľa značky)

  • Voľný roaming aj po roku 2022 Voľný roaming aj po roku 2022

    Predĺženie a skvalitnenie voľného roamingu aj po roku 2022 - R. Hajšel ako tieňový spravodajca EP pre roaming

  • COVID osvedčenia EÚ COVID osvedčenia EÚ

    Poslanci v stredu zavŕšili proces schvaľovania digitálneho COVID osvedčenia EÚ, ktoré má počas pandémie uľahčiť cestovanie v Únii a prispieť k hospodárskemu ozdraveniu.

  • Prikážu odstrániť obsah Prikážu odstrániť obsah

    V stredu 28.4.2021 poslanci schválili legislatívny návrh, ktorého cieľom je sťažiť šírenie teroristického obsahu v online prostredí.

Reklama

Spravodajstvo - video archív

Spravodajstvo