jún 17, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V prímestskej doprave na východe Slovenska už môžete platiť mobilom

Cestujúci so smartfónom môžu v prímestskej autobusovej doprave na východnom Slovensku platiť za cestovný lístok virtuálnou dopravnou kartou. Počas Európskeho týždňa mobility ju získajú bezplatne.

Prešovský a Košický samosprávny kraj prinášajú počas Európskeho týždňa mobility novinku. Je to virtuálna dopravná karta uložená v mobile s Androidom a podporou NFC, ktorú už cestujúci môžu začať využívať. V priebehu celého týždňa od 16. do 22. septembra 2021 si ju môžu vybaviť zdarma.
„Snažíme sa prinášať nové služby, aby sme autobusovú dopravu čo najviac zjednodušili a zmodernizovali. Možnosť platiť mobilom je dnes už štandardom, ktorý pomôže zrýchliť vybavovanie cestujúcich pri nástupe a urobiť cestovanie autobusom atraktívnejšie. Veríme, že tým potešíme hlavne mladých ľudí, ktorí radi využívajú nové technológie. Chceme ich motivovať k tomu, aby viac cestovali autobusom. Virtuálna dopravná karta má tie isté funkcie ako plastová dopravná karta, iba nezaberá ďalšie miesto v peňaženke, ale je uložená v mobile. Cestujúci si prostredníctvom virtuálnej karty môže zakúpiť lístok, dobíjať si kredit, jej najväčšou výhodou je nižšia cena cestovného v porovnaní s platbou v hotovosti,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
Virtuálne dopravné karty zatiaľ vydávajú dopravcovia SAD Prešov, BUS Karpaty a ARRIVA Michalovce, ale cestujúci ich môžu využívať bez obmedzení u všetkých dopravcov prímestskej autobusovej dopravy v rámci východného Slovenska, teda aj u dopravcov eurobus, SAD Humenné a SAD Poprad. Kartu je možné vybaviť online na www.ubian.sk.
„Východniari sa nemusia obávať, pri tejto novinke používame modernú, no hlavne bezpečnú technológiu a platba prebehne za pár sekúnd. Cestujúci, ktorý má túto kartu aktivovanú v mobile rozsvieti displej a priloží mobil k terminálu v autobuse. Nie je potrebné spúšťať žiadnu aplikáciu ani internet, stačí mať zapnuté iba NFC. Je to jednoduché, pohodlné a oveľa rýchlejšie ako pri platbe v hotovosti. Zároveň, cestujúci v telefóne ihneď vidí aj stav svojho konta a pozrieť si môže i históriu transakcií. Veríme, že k presunom autobusmi sa vráti čo najviac ľudí. Využívanie nových technológii je jednou z možností, ako východniarom uľahčiť a zároveň spríjemniť cestovanie,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Pre platbu virtuálnou dopravnou kartou je potrebné vlastniť smartfón s operačným systémom Android aspoň 5.1 a vyšším a s technológiou NFC. Virtuálnu dopravnú kartu si cestujúci môžu stiahnuť na web stránke ubian.sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN, potrebné je tiež mať nainštalovanú aplikáciu Google Pay.
Virtuálnu kartu si cestujúci aktivuje v záložke “Karta“. Pre jej aktiváciu je potrebné vyplniť formulár a priložiť fotografiu aj odfotený doklad totožnosti. Vo formulári je potrebné vybrať dopravcu, od ktorého si cestujúci kartu zakúpi. Odporúčame vybrať si jedného z dopravcov Prešovského alebo Košického kraja (SAD Prešov, BUS Karpaty alebo ARRIVA Michalovce), virtuálna dopravná karta však bude platiť u všetkých dopravcov bez akýchkoľvek obmedzení vrátane dobíjania kreditu u vodičov v autobusoch dopravcov eurobus, SAD Humenné a SAD Poprad. Po dokončení procesu je možné kartu používať a dobiť si na ňu kredit.
Virtuálnu dopravnú kartu bude možné dobíjať prostredníctvom aplikácie UBIAN, na webe ubian.sk, alebo u vodiča v autobuse a v zákazníckych centrách dopravcov.

Zdroj: PSK

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.