december 05, 2022

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Slávnostná premiéra filmu Denník moderného fotra: zo sály sa ozýval smiech

Už vo štvrtok, 19. augusta, prichádza do kín očakávaná česká komécia Denník moderného fotra. Na slávnostnú premiéru v Bratislave prišlo viacero známych osobností. Diváci sa smiali od začiatku, až po koniec.

Po úspešnej tour, kde film predstavovali českému publiku, sa tvorcovia dostali aj na Slovensko. Včerajšej slávnostnej premiéry sa zúčastnili režisér Ján Haluza a jeden z protagonistov, Jirka Mádl. V prípade režiséra Haluzu ide o prvý celovečerný film, na ktorý sa ako vtedajší pomerne čerstvý otec veľmi svedomito pripravoval. "Na ponuku režírovať Denník moderného fotra som reagoval s podmienkou, že si chcem scenár napísať sám podľa seba, aby som do neho mohol odtlačiť práve svoje osobné pocity a zážitky z otcovstva. Mal som doma polročné bábätko - prvého z mojich dvoch synov, takže táto téma je pre mňa veľmi osobná a čerstvá. Vďaka tomu, že veľa pracujem z domu, mohol som byť "pri tom" asi viac, než býva väčšina normálne pracujúcich chlapov,” hovorí režisér Jan Haluza, ”Okrem iného som pri tom zistil, že pojem "materská dovolenka" je najskôr mienený ako veľmi krutý sarkazmus.”
Jirka Mádl síce ešte deti nemá, no často sa staral o svojho o 11 rokov mladšieho brata. “Aj som ho kúpal, aj som ho kočíkoval… Celkovo si myslím, že s deťmi to viem, hovorím ich rečou a majú ma rady,” povedal herec, ktorý vo filme v roli Dominika zistil, že byť otcom napokon nie je až také hrozné, ako sa v prvé týždne života dieťaťa možno javí.
“V Čechách sme mali prakticky samé pozitívne reakcie a aj hodnotenia zo strany recenzentov,” povedal Jan Haluza, “Verím, že aj slovenským divákom sa bude film páčiť. Keď sme sedeli v publiku, počuli sme smiech, čo je, dúfam, dobré znamenie.”

Nová česká komédia prináša príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa veľmi nečakane a nepripravene stali rodičmi. V hlavných roliach Jiří Mádl a Tereza Ramba ako Dominik a Nataša, ktorí po jednej náhodnej spoločne strávenej noci s hrôzou zistia, že noc má následok - Nataša ostala tehotná!
Ako úspešná dizajnérka hračiek pre deti dokáže Nataša rodinu zabezpečiť finančne lepšie, a tak sa dohodnú, že hlavnú časť starostlivosti o novorodenca prevezme ako otec na materskej dovolenke Dominik. Ten pristupuje k úlohe s trochu naivnou predstavou, že mu poskytne dostatok času konečne napísať knihu, ktorú dlho plánuje. Omyl! Dominik musí vynaložiť všetku vynaliezavosť, aby počas prvého roku vôbec zvládol starostlivosť o malého Čeňka, z ktorej sa chvíľami stáva boj o prežitie. Vďaka spolužitiu s malým človiečikom však tiež nečakane objaví, koľko podôb môže mať láska.

Kniha Denník moderného fotra vznikla na základe úspešného blogu, ktorý spisovateľ Dominik Landsman založil s príchodom prvého dieťaťa. Po vydaní v roku 2014 sa stala bestsellerom a dočkala sa ďalších pokračovaní. Denník moderného fotra je celovečerným režijným debutom Jána Haluzu, ktorý je zároveň aj autorom scenára.
Pozorný divák nájde vo filme hrať aj samotného spisovateľa, Dominika Landsmana. “Hoci nemám s nakrúcaním čohokoľvek, a už vôbec nie celovečerného filmu, žiadnu skúsenosť, dostal som dôležitú a zásadnú rolu taxikára, ktorý asi trikrát odvezie hlavnú hrdinku. A to nie je všetko!,” smeje sa Landsman, “Moja postava taxikár povie dokonca jednu vetu: “To je ale krásny chlapček, ako sa volá?” Verím, že toto veta raz zľudovie.”

Film Denník moderného fotra prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už vo štvrtok, 19. augusta.