jún 17, 2024

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Zdroj: ISPA, Autor foto: Daniel Dzurovčin Zdroj: ISPA, Autor foto: Daniel Dzurovčin

V Prešove prijal arcibiskup Babjak predsedu parlamentu Borisa Kollára

V stredu 19. augusta počas svojej pracovnej cesty na východ Slovenska navštívil Gréckokatolícky arcibiskupský a metropolitný úrad v Prešove predseda Národnej rady SR pán Boris Kollár, ktorého prijal vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita a hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Toto stretnutie nadväzovalo na spoločné stretnutie z mája tohto roku, kde na múre leopoldovskej väznice obaja odhalili pamätnú tabuľu blahoslavenému prešovskému biskupovi-mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM.

Predseda parlamentu počas stretnutia s arcibiskupom Jánom Babjakom SJ diskutovali o viacerých spoločenských a sociálno-etických témach, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Arcibiskup Babjak ešte raz poďakoval Borisovi Kollárovi za ospravedlnenie, ktoré z jeho úst zaznelo počas príhovoru v Leopoldove a ktoré bolo veľkým zadosťučinením za všetky perzekúcie, krivdy a neprávosti, ktoré sa udiali voči Gréckokatolíckej cirkvi počas vlády komunistického režimu. Na stretnutí boli prítomní aj poslanci Národnej rady SR Jozef Lukáč a Ľudovít Goga.

Po spoločnom rokovaní si predseda parlamentu prehliadol arcibiskupskú rezidenciu, kde ho zvlášť zaujala historická expozícia a sarkofág navrhnutý majstrom Mikulášom Klimčákom, v ktorom boli v minulosti uložené ostatky blahoslaveného biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča ako aj veľká Sála biskupov, v ktorej sú umiestnené portréty všetkých prešovských sídelných biskupov od roku 1818.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v tomto roku, 28. apríla, pripomenula 70. výročie neslávne známeho tzv. Prešovského soboru – zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi štátnou mocou a 17. júla 60. výročie úmrtia blaženého biskupa Pavla Petra Gojdiča OSBM.

Zdroj: ISPA

Naposledy zmenené piatok, 21 august 2020 11:21

Súvisiace položky (podľa značky)

Reklama

Spravodajstvo - video archív

No video found

Youtube Gallery: Video List and Theme not found.